Sharepoint Online Nedir?

Sharepoint Nedir?

SharePoint uygulaması, Microsoft tarafından geliştirilen veri depolama sistemidir. Şirketlerin belgelerinin Bulut kaydı üzerinde kopyalanmasını sağlayan sistem, veri kaybının önüne geçmektedir. Microsoft üzerinden hazırlanan tüm belgelerin tek bir çatı üzerinde toplanmasını sağlayan Microsoft Sharepoint, verilerin programlar arası aktarımını kolaylaştırmaktadır. OneDrive İş ve Microsoft Office gibi tüm uygulamaların birleştirilmesini ve verilerin bu uygulamalar arasında kolaylıkla aktarılmasını sağlayan SharePoint uygulaması, tıpkı Microsoft Office uygulamaları gibi lisanslı olarak hizmet vermektedir.

SharePoint Uygulaması Ne İşe Yarar?

SharePoint kullanımı, iş akışındaki evrak dönüşümünü hızlandırmaktadır. Microsoft sistemleri üzerinden oluşturulan ve kaydedilen evraklar, SharePoint aracılığıyla kolayca yönetilmektedir. Evrak yönetimini kolaylaştırmak ve Microsoft uygulamaları arasındaki tüm veri akışını sağlamak amacıyla kullanılan SharePoint uygulaması, belgelerin yönetimi, sistemler arası bilgi aktarımı, arşivler arası arama seçenekleri ve çeşitli Excel servisleri sunarak, verilerin yönetimini kolaylaştırmaktadır. Kaydedilen belgelerde herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde, veri sahipleri haberdar edilmektedir. Belge ve bilgilerin yüksek güvenlik önlemleriyle kontrol altına alınmasını sağlayan SharePoint, dokümanların ortak olarak kullanılmasını ve tüm çalışmalarda dokümanlara kolayca ulaşılmasını sağlamaktadır.

SharePoint Çeşitleri Nelerdir?

SharePoint türleri ve bu uygulamaların özellikleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • SharePoint Online: Microsoft tarafından geliştirilen bulut tabanlı veri hizmeti, tüm işletmelerin kullanımına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Microsoft 365 kullanımıyla, çalışanlar arası veri aktarımı kolaylaştırılmaktadır.
 • SharePoint Server: SharePoint uygulamasında meydana gelen tüm yeniliklerin, kullanıcılara ulaştırılmasını sağlamaktadır. Modern web bölümleri oluşturma, modern site sayfaları tasarlama, en son geliştirilen kitaplık ve listeler, SharePoint Server üzerinden kullanıcılara ulaştırılmaktadır.
 • OneDrive İş Eşitleme: Masaüstü cihazlarda kullanılan OneDrive İş servisiyle, işletmeye ait tüm çalışmalar tek çatı altında toplanmakta ve çalışanların kullanımına sunulmaktadır.

SharePoint Kullanımının Sağladığı Avantajlar

SharePoint kullanımının getirileri şu şekilde sıralanabilir:

 • SharePoint kullanımıyla, Microsoft üzerinden oluşturulan tüm evrak ve belgeler, kullanıcılar arasında paylaşılabilir. Oluşturulan belgelerin kullanıma açılması ve diğer cihazlara aktarılması için fazladan işlem yapılmasına gerek yoktur.
 • Kullanıcılara kısıtlama, yetkilendirme yapılabilmektedir.
 • Microsoft belgelerinin, herhangi bir saldırıya karşı koruma altına alınmasını sağlar. Evrakların silinmesi ya da kaybolması gibi risklere karşı, belge kurtarma sistemi aktif olarak işlemektedir.
 • Masaüstü ve mobil cihazların tamamından, çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak erişim sağlanabilir. Çevrimdışı kullanıma açılan belgeler, internet bağlantısı olmadan da kullanılmaya devam edecektir.
 • Eş yazma özelliği sayesinde, aynı belge üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin verilmektedir. Evraklar üzerinde değişiklik yapıldıkça, otomatik olarak kayıt yapılmaktadır.
 • Sürüm takibi özelliği sayesinde, sürüm geçmişinde kaydedilen tüm bilgilerin yeni sürüme aktarılması sağlanmaktadır.
 • İş akışı uygulamasıyla, çalışmalar üzerindeki değişiklikler takip edilmekte ve gerekli yerlerde uyarılar yapılmaktadır.

SharePoint Kütüphaneler Arası Dosya ve Klasör Taşıma

SharePoint belge paylaşımı için aşağıda belirtilen işlemler takip edilmelidir:

 • SharePoint hesap girişi yapıldıktan sonra, işlem yapılmak istenen dosya belirlenmelidir.
 • Dosya sayfanın üst sırasında yer alan menüden “Şuraya Kopyala” ya da “Taşı” seçeneklerinden bir tanesine tıklanmalıdır.
 • İsteğe göre “Explorer Görünümü” seçeneği tercih edilerek, işlemlerin hızla tamamlanması sağlanabilir.
 • İki ayrı kitaplığın senkronize edilmesiyle, kitaplıklar arasındaki veri paylaşımı kolaylaştırılabilir. Dosya ve klasörlerin kopyalanması, güncellenmesi, taşınması ya da değiştirilmesi gibi işlemlerde, senkronize edilen kitaplıklar arasında eş değer değişimler meydana gelecektir.

Senkronize edilen kitaplıklar, SharePoint üzerinden de senkronize edilmektedir. SharePoint üzerinden alınan veriler ve bilgiler, güncelleme geldikçe yenilenmektedir. Kitaplık senkronizasyonu, dosya ve klasör taşıma işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

15 yıllık tecrübemiz ile Beyaz Bulut Bilişim olarak gelişen ve yenilenen teknoloji, bilişim, bulut alanında “sınırsız beklentilere sorunsuz çözümler” sunmaktayız.

Email: bilgi@beyazbulutbilisim.com
Adres: Siyavuşpaşa Mah. Gülhatmi Sk. No:11 Bahçelievler – İstanbul

Bizi takip edin!

​Beyaz Bulut Bilişim © 2019