Azure Nedir?

Microsoft Azure uygulaması, bulut tabanlı Microsoft işlemlerini koruma altına almakta olan işletim sistemidir. Firmalar ve işletmelerin iş yükünü hafifletmek amacıyla tasarlanan Microsoft Azure uygulaması, bulut teknolojisiyle sürekli olarak güncellenmektedir. Bulut teknolojisinin sağladığı avantajlardan faydalanmak isteyen şirketler ve bireysel kullanıcılar, Microsoft Azure sistemiyle veri tabanına erişmektedir. İlk olarak Windows Azure olarak adlandırılan sistem, daha sonra Microsoft Azure olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Windows dışında, farklı işletim sistemlerine de uyum sağlayan Microsoft Azure uygulaması, bulut depolamasına ihtiyaç duyan tüm işlemleri tek kanaldan yönetmektedir.

Microsoft Azure Genel Özellikleri Nelerdir?

Azure bulut sistemi Could sistemlerine eşdeğer bir düzende çalışan etkili bir bulut kontrol panelidir. Sıradan bulut sistemlerinin haricinde, bulut uygulamasının sağladığı ayrıcalıklardan faydalanmak isteyen kişisel kullanıcılar, büyük firmalar ya da organizasyonlar tarafından, Microsoft Azure uygulamasına geçiş yapılmaktadır. İşletmelerin kendilerine ait bir altyapıya ihtiyaç duyması durumunda, Microsoft Azure sistemi etkinleştirilmektedir. Azure uygulaması sayesinde, işletmeler kendilerine ait donanımları satın almakta ve geliştirmektedir. İşletmelerin etkisinin artırılması için donanımsal olarak daha fazla veri tabanına ihtiyaç duyulmaktadır. Ne kadar fazla sunucu donanımı alınırsa, o kadar fazla strateji geliştirilebilir. Belirli bir ödeme yapıldıktan sonra satın alınan donanımlar, işletmelere uygun şekilde tasarlanacak ve geliştirilecektir. Microsoft Azure üzerinde hazır olarak gelen sunucular, yeni bir alt yapı tasarımına gerek kalmadan, işletmeye entegre olmasını sağlamaktadır.

Microsoft Azure Güvenli Midir?

Azure kullanımı, günlük 350’den fazla koruma paneli tarafından taranmaktadır. Güvenlik duvarının ileri seviyede tutulduğu Microsoft Azure uygulamasında, güvenlik ilkeleri yerleşik şekilde yer almaktadır. Şeffaflık prensibiyle hareket eden Microsoft Azure, verilerin depolanmasında gerekli olan tüm güvenlik sistemlerini kullanmaktadır. Bulut hizmetinden faydalanarak hareket eden Azure, sisteme kaydedilen veri ve bilgilerin tamamını, uçtan uca şifrelemektedir. Microsoft tarafından yapılan güvenlik analizleriyle, Azure içerisindeki veriler takip edilmektedir.

Azure Kullanımının Önemi ve Avantajları Nelerdir?

Microsoft Azure getirileri ve sistemin sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Şirketlerin ihtiyaç duyduğu alt yapı çalışmaları, Microsoft Azure üzerinden hazır olarak satın alınmakta ve şirketlere entegre edilmektedir.
 • Data ve dijitalleşme dönemlerinde, ihtiyaç duyulan esneklik prensiplerine Microsoft Azure üzerinden ulaşılmaktadır.
 • SQL uyumluluğu için en kapsamlı veriler hazırlanmıştır.
 • NET uygulamalarında kullanılmak üzere, gerekli tüm hizmetler sağlanmaktadır.
 • Gün içerisinde, en az 6,5 trilyon güvenlik analizi gerçekleştirilmekte ve güvenlik %100 seviyesine çıkarılmaktadır.
 • Microsoft Azure için geliştirilen yapay zekâ kullanımıyla, datalar hakkında veri taramaları ve analizler oluşturulmaktadır. Uçtan uca şifreleme ve hizmet seçeneğine sahip olan Microsoft Azure üzerinden, istenilen hizmetlere ve aracı servislere ulaşılmaktadır.
 • Birden fazla oturum imkânı sunan Azure, istenilen erlerden veri tabanına ulaşılmasını sağlamaktadır.
 • Güvenlik için yapılan harcamalar azaltılarak, verilerin koruma altına alınması sağlanmaktadır.

Azure bulutunun Diğer Bulutlardan Farkı Nedir?

Microsoft Azure bulut uygulaması, diğer bulutlardan farklı olarak hibrit alt yapı sunmaktadır. Diğer bulut sistemleriyle, Microsoft Azure arasındaki farklar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Microsoft Azure uygulaması, diğer bulut uygulamalarına göre daha uygun fiyatlarla sunulmaktadır.
 • Microsoft garantisiyle hazırlanan Azure bulut sistemi, kullanıcılara %100 fayda sağlamaktadır.
 • Azure hesaplarının oluşturulması aşamasında seçilen indirimli lisans kampanyaları, kullanım süresi boyunca devam edecektir. Microsoft Azure, içeriklerin kolayca aktarılmasını ve bulut sistemine kaydedilmesini sağlamaktadır.

Azure bulutunun kullanımıyla, içeriklerin güvenliği üst seviyede tutulmaktadır. Microsoft güvencesiyle sunulan Azure bulut sistemi, İSO ve diğer işletim sistemlerinde de kullanılabilir.

Related Post

No Comments

Leave a Comment

15 yıllık tecrübemiz ile Beyaz Bulut Bilişim olarak gelişen ve yenilenen teknoloji, bilişim, bulut alanında “sınırsız beklentilere sorunsuz çözümler” sunmaktayız.

Email: bilgi@beyazbulutbilisim.com
Adres: Siyavuşpaşa Mah. Gülhatmi Sk. No:11 Bahçelievler – İstanbul

Bizi takip edin!

​Beyaz Bulut Bilişim © 2019